Анализ на данните и проучване на растенията

Продължителност на деня януари

Земята е планета с форма на геоид, която извършва две основни движения.

Тя обикаля около Слънцето по траектория, наречена орбита, за 365 дни, 5 часа, 48 минути и 46 секунди. В резултат на това движение се променят сезоните на планетата.

Земята се върти около Слънцето с посока от запад на изток. Едно пълно завъртане се извършва за 23 часа, 56 минути и 4 секунди. В резултат на това движение се сменят денят и нощта на планетата.

Формата на Земята, наклонът на земната ос, смяната на сезоните и ходът на денонощието са основни фактори. Те влияят върху количеството на слънчевата радиация и на радиационния баланс, които са в пряка връзка с екологичния фактор температура, който е обект на нашето изследване.

В Северното полукълбо сезонът зима стартира на 22 декември. През разглеждания месец януари зимата е в своя апогей. От 1 до 31 януари продължителността на деня постепенно нараства. Средната продължителност на деня през този месец е 9 h 28 m. Радиационният баланс (разликата между сумарната радиация и земното лъчеизпускане) е положителен през деня.





Продължителност на деня април

В Северното полукълбо сезонът пролет стартира на 21 март в деня на пролетното равноденствие. През разглеждания месец април се е установил сезонът пролет. От 1 до 30 април продължителността на деня постепенно нараства. Радиационният баланс е положителен през деня. Средната продължителност на деня е 13 h 13 m.





Продължителност на деня юни

В Северното полукълбо сезонът лято стартира на 22 юни в деня на лятното слънцестоене. През разглеждания месец юни лятото заменя сезона пролет. Продължителността на деня нараства до най-дългия ден, след което започва да намалява. Средната продължителност на деня е 15 h 10 m. Радиационният баланс е положителен през деня.





Продължителност на деня октомври

В Северното полукълбо сезонът есен стартира на 23 септември в деня на есенното равноденствие. През разглеждания месец октомври в Северното полукълбо сезонът е есен. От 1 до 31 октомври продължителността на деня постепенно намалява. Средната продължителност на деня е 11 h 24 m. Радиационният баланс е положителен през деня.





Наблюдение с микроскоп

При наблюдението, извършено чрез микроскоп на два вида микроскопски препарата: на сенколюбиво растение и светлолюбиво растение, установяваме разлика в броя на хлоропластите. При сенколюбиво растение хлоропластите са повече от хлоропластите при светлолюбиво растение.

В следствие, на което установяваме, че растенията с повече хлоропласти са в категории "Приложими" и "Приложими с условия" за отглеждане в класни стаи и зони със северно и източно изложение.

Растенията с по-малък брой хлоропласти са в категория "Приложими" за отглеждане в класни стаи и зони с южно, източно и западно изложение.